Ако имате лош кредитен рейтинг, може да е трудно да получите заем – и то при разумни или достъпни лихви. Но има специализирани кредитори, които предлагат заеми на тези, които са се борили с кредит в миналото.
Известни като заеми за лоши кредитни истории, тези заеми обикновено начисляват по-висок лихвен процент от стандартните лични заеми. Това е така, защото кредиторите поемат по-висок риск, като предоставят средства на тези, за които е по-вероятно да не изплатят задълженията си.
Ако имате лош кредитен рейтинг, но се нуждаете от заем, струва си да се обърнете към специализирани доставчици на заеми с лоши кредити, за да видите дали могат да помогнат – и дали отговаряте на условията или не. За уреждане на кредити с лошо кредитно досие в някои случаи, ако имате много лош кредит, може да откриете, че няма да бъдете одобрени за заем, но все пак може да си струва да проверите.
Проверявайте кредитния си рейтинг: струва си да следите редовно кредитния си рейтинг, за да сте сигурни, че е възможно най-висок.
Решете вида на заема: Можете да изберете личен, обезпечен заем или заем с поръчител, за да вземете парите, от които се нуждаете. Не е нужно да давате гаранция за личен заем, но може да се наложи да плащате повече лихва и може да не сте в състояние да вземете толкова много. Обезпеченият заем включва оставяне на ценен предмет, който да действа като гаранция, като вашия дом или кола. Това е в случай, че не изплащате задълженията си. Заемът с поръчител е начин за вземане на заем, при който близък приятел или член на семейството се съгласява да се намеси, ако не можете да плащате.
Необезпечените лични заеми не са обезпечени срещу никакви активи (като вашия дом). Вместо това кредиторите ще базират решението си на вашата лична молба за заем въз основа на вашата кредитна история и резултат – и колко добре сте управлявали кредита в миналото.
Обезпечените заеми изискват от вас да използвате актив като обезпечение срещу вашите заеми – обикновено вашият дом или друг ценен актив. За уреждане на кредити с лошо кредитно досие това действа като обезпечение на кредитора, в случай че не можете да се справите с месечните си плащания.
Въпреки че може да успеете да получите по-добра лихва и да вземете повече заем с обезпечен заем, трябва да помислите внимателно, преди да кандидатствате, тъй като може да загубите жилището си, ако не успеете да се справите с плащанията.
При заем с поръчител кредитополучателят трябва да уреди второ лице – поръчителят – да се съгласи да носи правна отговорност за погасяването на заема, в случай че първоначалният кредитополучател не може да изплати. Това намалява риска за кредитора, особено когато отпуска заем на някой с лош кредитен рейтинг.
Поръчителят, обикновено приятел или член на семейството на кредитополучателя, ще трябва да отговаря на изискванията, да отговаря на критерии като да е на 21 или повече години, да работи на пълен работен ден и да има силна кредитна история – и също така потенциално да бъде собственик на жилище. Поръчителят не може да бъде вашият съпруг или някой, с когото споделяте банковата си сметка.
Заемът с гарант може да ви позволи да вземете заем, когато имате лош кредит, но първо помислете внимателно за споразумението. Това може да навреди на отношенията ви с поръчителя, ако започнете да пропускате погашения и той трябва да се намеси.
Peer-to-peer заемите са начин за заемане на пари без използване на банка или традиционен кредитор. Вместо това заемате заема си от физическо лице или група лица, а не от финансова институция, като банка.
Възможно е да получите по-ниски лихвени проценти с партньорски заем в сравнение с традиционните заеми, въпреки че това ще зависи от това колко нисък е вашият кредитен рейтинг. В някои случаи тези с много лош кредит може да не отговарят на условията за този вид заем.